Avtor: Jošt Rovtar Objavljeno: 22. 09. 2014

BLAGOSLOV KAPELICE NA LUŠI

Kar dolgo se je že v srcih vaščanov na Luši porajala ideja, da bi s skupnimi močmi obnovili vaško kapelico svetega Janeza Nepomuka, ki so ga nekje med drugo svetovno vojno iz takratne kapelice, ki je stala na starem mostu čez reko Lušo, prestavili v bližnjo cerkev na Sveti Tomaž. Po približno petinpetdesetih letih se je s pomočjo vseh vaščanov, ki so sodelovali pri obnovi stare kapelice Sveti Janez Nepomuk ponovno vrnil na vas.

V nedeljo 21.09.2014 je v navzočnosti lepega števila sokrajanov, ter pevskega zbora s pomočjo župnika Damjana Prošta ter pomočnika Milana Grdena sledil uradni blagoslov kapelice.

Poročilo govori, da je bil Janez Nepomuk praški duhovnik, ki se je ljudem priljubil po svojem zglednem življenju, slovel pa je tudi kot dober spovednik ter pridigar. V takratni kraljevini Češki je vladal kralj Venčeslav, ki je veljal za izredno krutega ter nenaklonjenega Cerkvi. imel pa je ženo kateri se zaradi njegove surovosti ni godilo nič lepega. Svoj mir je našla v spovednici pri duhovniku Nepomuku. Kmalu pa je začelo kralja dajati ljubosumje, saj je domneval, da mora imeti žena velike grehe, da kar naprej hodi k spovedi. Svojo ljubosumje je pripeljal tako daleč, da je sprva lepo prosil kasneje pa z vedno večjimi ustrahovanji silil Janeza Nepomuka naj mu izda grehe svoje žene. Seveda se Nepomuk s čim takim nikakor ni mogel  strinjati saj ga zavezuje spovedna molčečnost. Kralja je slednje močno razjezilo, zato ga je dal vleči po ulicah, mučiti na natezalnici ter na koncu ubiti. Njegovo truplo so vrgli čez Karlov most v Reko Vltavo. Zaradi mučeniške smrti je Janez Nepomuk postal svetnik ter zavetnik duhovnikov in vseh ljudi, ki imajo opravka z vodo. Zato ga danes najdemo na številnih mostovih po vsej Evropi. Njegov prst na ustih pa priča o spovedni molčečnosti.

Miha Oblak, Praprotno