Avtor: Jošt Rovtar Objavljeno: 26. 03. 2015

DOŽIVETO - V ŽIVO PONAZORJEN KRIŽEV POT

Mladi iz župnije Selca so v nedeljo, 22. marca 2015, po sveti maši  na Svetem Lenartu  ob posebej za Selca, Bukovščico in Sveti Lenart sestavljenem besedilu križevega pota v živo ponazorili  križev pot.

Besedilo vsake postaje nas je v prvi polovici  v duhu popeljalo v Jezusov čas.  Ob velikem križu, Jezusu in drugih svetopisemskih osebah smo doživljali »tragiko« velikega petka in Odrešenikovega trpljenja.  V  drugi polovici vsake postaje pa smo ob besedilu videli v živo ponazorjeno bodisi eno napako oziroma greh, ki se dogaja danes, ali pa je bila poudarjena krepost, saj marsikoga spodbuja Jezusov zgled, da dela  dobro.

Tako je Jezus vabil matere, očete, bolnike, mlade …, naj nosimo vsak svoj križ in ga darujemo za odrešenje ljudi; zato je »Jezus« vsakemu namenil približno meter velik križ. Večina ga  je sprejela, mlad razigran fant pa ga je odklonil.

Ob Simonovem zgledu smo doživljali Jezusovo povabilo, naj delamo dobro, naj bomo karitativni delavci. Jezus  je dal Simonu v roke košarico hrane, ta pa jo je dal »revni« materi. Nato je Jezus dal Simonu obleke,Simon pa jih je dal »revnemu« očetu,  potem ovojnico z denarjem, da jo je Simon dal »pomoči potrebnemu«.  Tako smo zaslutili, da danes Jezus pomaga drugim po dobrih ljudeh.    Ob postaji, ko Jezus  sreča Jeruzalemske žene, je »Jezus« povabil matere, naj skrbno vzgajajo svoje otroke v  ljubezni do Boga.

Prikazane so bile tudi naše negativne lastnosti; da mnogi odklanjajo cerkveno poroko, da toliki umrejo brez prejema zakramentov, čeprav  Jezus želi pomagati bolnikom danes po duhovnikih, kot je bilo ponazorjeno pri križevem potu.   Ob »Jezusovem» pogrebu pri štirinajsti postaji nas je križev pot opozoril  na naše večkrat neprimerno obnašanje pri pogrebih.

Križev pot  se ni končal pri štirinajsti postaji. Mladi so nam ponazorili tudi Jezusovo vstajenje od mrtvih in  Njegov veličastni  drugi prihod na svet.  Na Njegovo desnico so smele »pozitivne« osebe, ki so sodelovale pri križevem potu, na levico pa so morali Pilat, sodnik, vojak ...

Pri vsaki postaji smo dobili veliko snovi za postno in po-postno premišljevanje.