Avtor: Jošt Rovtar Objavljeno: 11. 03. 2015

Celodnevno češčenje v Selcih

10. marca je v naši župniji dan celodnevnega češčenja. Letos se je začelo s sveto mašo ob sedmih zjutraj, ob desetih je bila še ena, zaključilo pa se je ob sedmih zvečer z litanijami Srca Jezusovega in mašno daritvijo, ki jo je ob somaševanju domačih dveh duhovnikov, g. Ivana Miheliča, g. Branka Setnikarja in domačina, g. Boštjana Prevca, daroval naš nadškof, g. Stanislav Zore.

V homiliji nam je g. nadškof povedal, da je ta dan z nami praznovala celotna škofija in da je z našim ostajanjem pred Jezusom celotna škofija izpovedovala vero v resnično navzočnost Jezusa v posvečenem kruhu, v izpolnitev njegove obljube, da je vedno z nami. Bog drži besedo in ostaja z nami, čeprav se sami obrnemo stran od njega. O tem smo slišali tudi v berilu – molitvi mladeniča Azarjaja iz knjige preroka Daniela. Judovsko ljudstvo se je obrnilo stran od Jahveja – svojega Boga, rešitelja iz Egipta –, ki jim je dal obljubo. Ker Bog ni bil več njihova moč, so postali sužnji. Vendar pa Boga nikoli ne zapustijo vsi. Vedno ostane zvesta peščica – sveti ostanek –, ki je potem seme za nov začetek, ki rodi nov sad. Tako so ostali zvesti Azarja in njegovi prijatelji ter s tem sami postali daritev. Daritev, na katero se je Bog ozrl in jih ni zapustil.

Jezus za nas daruje svoje telo in ko mi vstopamo v to daritev, tudi sami postajamo daritev za mnoge. Gospod Stanislav nas je povabil, naj bo v našem srcu prostor za Boga, naj bo češčenje, ne maščevanje. Vabi nas, naj sledimo Jezusovemu naročilu o odpuščanju, ki smo ga slišali v evangeliju – naj odpuščamo sedemdesetkrat sedemkrat, to je sedemdesetkrat vedno. Naše družine, naše vasi, naša domovina potrebujejo nenehnega odpuščanja. Če bomo tako živeli, bomo v srcu vedno nosili mir in postali razširjevalci miru.

Povedal je tudi, da je ob celodnevnem češčenju vedno tudi priložnost za molitev za nove duhovne poklice. Da bi mladi, ki začutijo klic v Gospodov vinograd, in njihove družine imele pogum za odgovor, za sprejetje. Da bi ti ljudje posnemali apostole in šli za Jezusom ter tako na poseben način postali daritev za druge.

Za nami je slovesni praznik celodnevnega češčenja. Tekom celega dneva smo pred Najsvetejše s svojimi prošnjami, zahvalami in zaradi slavljenja prihajali farani celotne župnije. Vendar pa nas Jezus še vedno, morda še bolj vabi, naj se zatečemo k njemu, naj ga obiščemo pri sveti mašni daritvi, ko bo izpostavljeno Najsvetejše, naj se pomudimo pred tabernakljem. Ljubezen je iznajdljiva.

Zaključujem s povzetkom misli gospoda župnika. Človek je lahko brez hrane nekako 30 dni, brez vode 3 dni, brez zraka 3 minute. Koliko časa pa sem lahko brez KRUHA ŽIVLJENJA?

Ana Pollak