Avtor: Jošt Rovtar Objavljeno: 3. 02. 2015

DEKANIJSKO SREČANJE BOGOSLUŽNIH BRALCEV

V dekaniji Škofja Loka je nekaj več kot 430 odraslih bogoslužnih bralcev. V soboto, 31. januarja 2015, je bilo zadnje  posebno dekanijsko srečanje in je potekalo v župniji Selca od 10h do 12h.  Srečanja se je udeležilo 83 bralcev. Udeležba je bila raznolika: od mladih do srednje generacije pa vse do starejših.

Gost srečanja  je bila  gospa Berta Golob. Spregovorila je o cerkvi kot svetišču, poudarila, da prvi del svete maše – bogoslužje Božje besede- zaobjame kar eno tretjino svete daritve; kar je za občestvo čas »molitve poslušanja«. Opozorila nas je, naj bo bralec pozoren. na glasnost, tempo, pomenske poudarke in besedne naglase. Omenila je tudi značilnost liturgičnega jezika.

V drugem delu je škofjeloški župnik gospod Matej Nastran  razmišljal o sprotni in stalni pripravi na branje Božje besede,  o tem, kako naj se bralec pripravi na branje tudi z molitvijo, kajti bralec posreduje najbolj pomembno sporočilo – vsebino.   Ko bralec bere Božjo besedo, je v vlogi preroka, očaka, apostola, saj sedaj on posreduje Besedo, razodeto v preteklih časih.

V tretjem delu je duhovni pomočnik v župniji Selca, Milan Grden,  nanizal nekaj praktičnih opozoril za bralca. Ta naj bo  pozoren na akustiko cerkve. Nizal je misli, kako naj pristopi k ambonu, kako stoji,  naj bo to dostojanstvena drža..Opozoril je glede urejenosti, saj oznanjamo s celim telesom, ne samo v cerkvi, ampak tudi zunaj nje v vsakdanjem življenju.

Filmsko smo si ogledali nekaj primerov prihoda k ambonu, odhoda, priklona, popravljanje pričeske,  nameščanje očal,  prestopanje pri ambonu, kaj, če bralec sedi v sredini klopi, če sedi povsem zadaj ...; skratka dobre, manj dobre in neprimerne drže ter okoliščine.

V zadnjem delu je gospa Berta odgovarjala na vprašanja bralcev. Nekaj bralcev  je prebralo nedeljski berili, gostja je dodala nekaj jezikovnih in glasoslovnih napotkov.

Upamo, da je bilo za bralce omenjeno srečanje zanimivo, spodbudno in  tudi koristno.

N.N.