Avtor: Jošt Rovtar Objavljeno: 28. 12. 2014

Blagoslov konj na praznik svetega Štefana

V božičnih dneh drug drugemu zaželimo blagoslov, torej Božjo pomoč, potrebne darove od  »zgoraj«, potrebno naklonjenost Vsemogočnega, spremstvo Novorojenega.

Da bi Božja »roka« bdela nad nami in vsem, kar imamo dobrega, Cerkev kliče Božji blagoslov tudi nad različne žive in nežive dobrine. Na praznik svetega Štefana je v mnogih župnijah blagoslov soli in konj.  Blagoslovljeno sol  primešamo kuhinjski soli, jo damo živalim in posujemo po njivah, travnikih in vrtovih, da bi se Njegov blagoslov »razlil« na površine, kjer rastejo dobrine za naše življenje.

Po izročilu so bile njive in travniki last tistega, ki je prvi  potresel blagoslovljeno sol po njih, v največji meri obvarovane poplav, suše in drugih nesreč. Ker so vsi želeli čim prej to uresničiti, so odjezdili na njive in travnike s konji. Zato je običaj, da se na dan, ko se blagoslovi sol, blagoslovi tudi konje.

V Selcih se je na praznik svetega Štefana  po sveti maši, ki je bila ob 10h, zbralo 25 konj in njihovih lastnikov na parkirišču ob župnišču. V lepem sončnem dnevu smo prosili za konje, da bi bili ljudem v pomoč ali razvedrilo. Za lastnike konj pa smo prosili, da bi odgovorno ravnali z vsem stvarstvom, zlasti še s konji, tako koristnimi, močnimi in lepimi živalmi.

Bog,prosimo te, spremljaj, kar si ustvaril in kar  vedno znova kličeš v bivanje.

N.N.