Avtor: Jošt Rovtar Objavljeno: 25. 11. 2014

Vnesite vaš naslov

V petek zazvoni telefon. Imamo še nekaj prostih mest za romanje kmetov in kmetic, gresta zraven?, Greva, sva si bila takoj enotna. Prebereva program v Farnem listu. To pa zna biti zanimivo in res je bilo, pa še poučno.

Najprej smo si ogledali kmetijo Pr´Pevc, v Srednji vasi pri Šenčurju. Kakšen veličasten pogled na tako velik hlev, v katerem je okrog 180 glav živine, od tega 80 krav molznic. Imena krav pa ve robot, ki jih molze, ne kmetica. Imajo pa še dva robota, ki krmita živino. Kar nekaj časa smo se zadržali v hlevu, da smo videli kako pride krava k robotu in jo pomolze. Tudi robota, ki se »sprehodi«po hlevu in pomete krmo v jasli je bilo zanimivo pogledati.

Naslednja postaja: trgovina Interexport – predstavitev traktorjev FEND. Kakšno navdušenje! Le redki se niso preizkusili za volanom teh velikih traktorjev. Tine in Tone najmlajša udeleženca romanja sta kar žarela od veselja, ko sta sedela za volanom in vozila ta mogočen traktor. Tu bi lahko ostali kar ves dan, vendar smo imeli v Komendi sv. mašo. Župnija Komenda ima tri podružnice:Križ, Moste in Suhadole. Farna cerkev je bila zgrajena leta 1727 v baročnem slogu. V potresu 1895 je bila cerkev zelo poškodovana, zato so jo temeljito obnovili in tudi povečali. V zvoniku je 5 zvonov.

Odlično kosilo so nam pripravili na Kmečkem turizmu Blaž na Dobenem.

Iz podeželja pa v mesto Ljubljana. Peljali smo se skozi Fužine, kjer je bil župnik g.Milan Grden do drevesnice Studenec, kjer nas je pričakal g.Matjaž Maležič. Razložil nam je vzrejo sadik in vprašanja so kar deževala in vsi so bili zadovoljni s strokovnimi odgovori.

Sledil je še zadnji ogled – obisk Sadjarstva Kimovec v Bukovici pri Vodicah.

Imajo 4.300 jablan in pridelajo letno do 40 ton jabolk. Imajo lastno hladilnico, stiskalnico za mošt, sušilnico za sadje.

Kupili smo jabolka, ki so čudovito dišala, mošt, suho sadje, domače rezance in kruh, da smo imeli odpustke za domače. Tu so nas postregli z domačo pojedino, tako, da smo odšli domov siti in polni lepih vtisov.

Hvala župniku g.Damjanu Proštu in duhovnemu pomočniku g.Milanu Grdenu za čudovit dan.

Lili Tolar

Vse slike pa si lahko ogledate na tej povezavi.