Avtor: Jošt Rovtar Objavljeno: 7. 11. 2014

Moje duhovniško delovanje v župniji Ribnica

Sam sem šele na začetku svoje duhovniške poti in tako kot kaplan v Ribnici spoznavam raznoliko delo, ki ga opravlja duhovnik na župniji. Najprej sem v pomoč tamkajšnjemu župniku pri različnih opravilih v pisarni in drugod. Poleg običajnega duhovniškega dela, maševanja in podeljevanja različnih zakramentov, je moje delo zaznamovano predvsem s številnimi skupinami. Najprej so tukaj različne veroučne skupine, pri katerih želim otrokom in mladim pomagati pri njihovem odkrivanju Boga in življenju po veri. Z 9. razredom se tudi pripravljamo na prejem zakramenta svete birme. Vsak mesec vodim pripravo na prejem zakramenta svetega krsta za starše. Ob ponedeljkih dopoldne sem v domu starejših v Ribnici. Najprej imamo skupaj sveto mašo, nato pa se sprehodim tudi po sobah, da lahko prejmejo obhajilo ali spoved tudi tisti, ki ne morejo več priti k maši. Ob prvih petkih pa obiščem tiste starejše po domovih, ki prav tako ne morejo več v cerkev, da lahko prejmejo obhajilo in spoved.

Poleg rednih dejavnosti župnija pripravlja tudi posebne dogodke. Eden najpomembnejših je zagotovo Ribniški pasijon. To je uprizoritev Jezusovega trpljenja, ki pa ima vsako leto še nek dodaten, bolj aktualen poudarek. Tako smo tudi letos že resno začeli priprave na pasijon, ki bo potekal pred veliko nočjo.

V tako veliki in razgibani župniji kot je Ribnica bom zagotovo spoznal mnogo novega in se preizkusil v veliko stvareh. Vesel sem, da se prav tukaj začenja moja duhovniška služba. Zavedam se, da je vse, kar prejemam od Gospoda, dar, ki si ga nisem z ničemer zaslužil. Zato sem Bogu za vse to neizmerno hvaležen. Ker sem še mlad in neizkušen delavec v Gospodovem vinogradu, vas prosim, da se kdaj v molitvi spomnite tudi name. Za molitev nobena razdalja ni prevelika.

Mohor Rihtaršič