Avtor: Župnija Selca Objavljeno: 1. 07. 2023

Farni list št.9 - 2.7.2023

NEKAJ MISLI

Življenjske modrosti ni v neprestanem iskanju najboljšega mesta ali kraja, ampak v prepoznavanju prave poti. Za nas kristjane odrešenje ni nekaj nepremičnega, ampak je velikonočni dogodek, pasha, ki v hebrejskem jeziku pomeni »preskočiti na drugo stran«. Mirovanje ni življenje, ampak takšno statično stanje bi lahko imenovali kar smrt. Predstava o življenju brez sprememb, nepričakovanih dogodkov ali ovir je navadna utvara. Ali obstaja povsem miren kraj, brez vsake spremembe? Gotovo obstaja, ampak ta kraj je na pokopališču, v krsti. Tam ne čutimo več nobene bolečine, vse je mirno, težav s sosedi, prijatelji, sodelavci, ljudmi tam zagotovo ni. Velikokrat je sodobni ideal dobrega počutja na nek način še najbolj podoben smrti. Življenje pa je gibanje. Resnično življenje ni mirovanje, ampak gibanje, sprememba, dinamičnost. Ker je življenje razgibano, nam nikoli ne dovoli, da bi dosegli nek cilj in se tam ustavili, počivali na lovorikah v mirnem okolju in utečenem vsakdanjiku. Življenje nas neprestano vabi, izziva naj iščemo, naj začnemo znova.

Kaj je pomembno v našem življenju? Ljubezen.

Bistvo človekovega življenja je ljubezen. Vedno znova namreč lahko ugotavljamo, da je naše edino trpljenje pomanjkanje ljubezni. V polnosti se lahko uresničimo, če ljubimo na zdrav in pristen način. Kadar pa v moči Božje milosti ljubimo na zrel način, se sprosti vsa naša notranja lepota in tako vse naše telesne, umske in duhovne sposobnosti dosežejo namen. Le od zrele ljubezni je odvisna kakovost našega življenja, ki je lahko polno ali prazno. Vse je odvisno od tega, ali smo ljubezen izkusili v resnici ali le na videz. Če smo kdaj komu izkazali zastonjsko, odraslo, nežno in obenem vztrajno ljubezen, je naše življenje polno svetlobe in barv, drugače pa je sivo in pusto. Zato naj nam Kristus na križu pokaže pot ljubezni, saj namreč takrat, kadar poskušamo zares ljubiti, naletimo na cel kup ovir in ugotovimo, da je to najpomembnejše opravilo tudi najtežje.

Za vseh osem mesecev v Selcih sem hvaležen Bogu, župniku Damjanu in vsem vam. Iskrena hvala za vse dobro, lepo, plemenito in enkratno. Hvala vam za vse!

Želim vam veliko Božjega blagoslova, zdravja, moči, doslednosti in zavzetosti v vsakdanjem življenju!                   p. Cristian, duhovni pomočnik

Celoten farni list si lahko preberete na spodnjih povezavah: