Avtor: Župnija Selca Objavljeno: 3. 06. 2023

Farni list št.8 - 4.6.2023

DAN DRŽAVNOSTI IN 1050 LET SELC

Dan državnosti je slovenski državni praznik, ki se praznuje 25. junija. Obuja spomin na 25. 6. 1991, ko je Slovenija formalno postala neodvisna. Na ta dan sta bili sprejeti Deklaracija o neodvisnosti Slovenije in Temeljna ustavna listina o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije, sicer razglašeni naslednji dan, 26. junija. Dva dni kasneje, 27. junija, se je z napadom Jugoslovanske ljudske armade začela slovenska osamosvojitvena vojna, v kateri je Slovenija obranila neodvisnost.

Vsako drevo živi iz svojih korenin. Vsak človek živi po ljubezni svojih staršev. Vsaka država se je tudi rodila – začela – svoje delovanje nekega določenega dne in po nekih določenih okoliščinah. Tudi mi – Slovenci – smo svojo samostojnost dosegli pred 32 leti. Vse to pa ima svoje začetke v zgodovini. Pomemben del tega je tudi naša domača zgodovina in praznovanje letošnje 1050-letnice prve omembe Selc. Naša vas je bila prvič omenjena v darilni listini leta 973, s katero je cesar Oton II. podelil loške posesti škofu Abrahamu in so v njej prvič omenjeni kraji na Loškem. Freisinški škof Abraham je pomemben tudi zato, ker so bili v njegovem obredniku najdeni Brižinski spomeniki, ki so najstarejši znani ohranjeni zapisi v slovenščini in najstarejši latinični zapis v katerem koli slovanskem jeziku. Ko je torej hodil po naših krajih, se je ljudem želel približati in jih nagovoriti v njihovem jeziku. To pomeni, da selški človek že več kot tisoč let živi v tej dolini. Pomeni pa še nekaj: da je več kot tisoč let veren. Toliko stoletij je vase sprejemal Jezusov nauk o dobroti, pravičnosti, ljubezni in se po njem oblikoval. Toliko stoletij se je hranil s Kruhom življenja, prosil in se zahvaljeval za vse, kar mu je življenje prineslo.

Človeški duh vedno išče. Iskanja in prizadevanja mnogih ljudi v zgodovini so bila potrebna, da se je lahko uresničilo tisočletno hrepenenje. Med njimi so tudi naši rojaki: Krek, Kos ... Naj dobijo svoje mesto v spominskem parku in v naši zavesti. S svojim delom nam kažejo, da družbo lahko spreminjamo samo z iskrenim in vztrajnim prizadevanjem za dobro.

Bodimo hvaležni! Hvaležni za naše prednike, ki so v Kristusu prepoznali svojega dobrotnika in vodnika. In da so vsak v svojem času naredili vse, da danes lahko živimo v samostojni državi Sloveniji. Tudi na nas je, da svojo vlogo dobro opravimo. Zato je prav, da se v nedeljo, 25. 6., ob 9. uri zberem v čim večjem številu in se Bogu zahvalimo za vse, kar nam daje, še posebej za našo domovino. K praznovanju povabljena vsa društva, ki delujete v župniji. Povabljeni ste, da se slovesnosti udeležite s svojimi prapori in v uniformah. Sprevod s prapori, narodnimi nošami, duhovniki rojaki in škofom Francem Šuštarjem bo šel izpred župnišča v cerkev.

Celoten farni list si preberite na spodnjih povezavah: