Avtor: Župnija Selca Objavljeno: 14. 05. 2023

Farni list št.7 - 14.5.2023

BINKOŠTI

Različni so duhovni darovi, Duh pa je isti. Različne so službe, Gospod pa je isti. Različna so dela, isti pa je Bog, ki dela vse v vseh. Vsakomur se daje razodetje Duha v korist vseh. (1 Kor 12, 4–7)
Cerkev, ki jo opisuje apostol Pavel, je lepa, sveža, raznobarvna kakor travnik v maju, ko se razbohoti pomlad s tisoče različnih cvetlic. Toda če hočemo videti takšno Cerkev, moramo zapreti oči in sanjati.
Ne tako daleč nazaj so imeli duhovniki monopol nad vsemi duhovnimi darovi. Župnik je maševal, pridigal, učil verouk, poučeval v šoli, organiziral karitativno dejavnost, oskrboval bolnike, odločal, kdo lahko pri čem sodeluje in kdo ne. In da ni imel težav s tolmačenjem različnih »jezikov«, je pogosto zahteval, da vsi, razen njega, molčijo.
In Cerkev je imela bolj malo skupnega s cvetočim travnikom, pa mnogo z enolično in sivo mlako.
A časi so se spremenili. Cerkev je tudi zaradi učinka ekumenskega koncila, ki je končno naredili prostor tudi za laike, cvetlicam omogočila, da pričnejo poganjati.
Pa bo Cerkev v prihodnosti cvetoč travnik?
Vsakdo izmed nas je povabljen, da s svojimi najrazličnejšimi darovi deluje v imenu istega Duha. Z različnimi službami, ki jih opravljamo prav vsi, lahko prispevamo k bolj pestremu »travniku«, ki bo tako zacvetel v svoji polni lepoti. Povabljeni smo torej, da delimo svoje talente, da z njimi bogatimo sebe in Cerkev, da Kristusa po naših dejanjih ljubezni približamo vsem ljudem.
Ne pozabimo: »Vsakomur se daje razodetje Duha v korist vseh!«

Po: T. Lasconi, 365+1 dan s teboj

Celoten farni list si preberite na spodnjih povezavah: