Avtor: Župnija Selca Objavljeno: 23. 04. 2023

Farni List št.6 - 23.4.2023

DODAJTE GA MED PRIJATELJE! – šmarnicam na pot

Šmarnice so ljudska pobožnost, ki vabi male in velike kristjane, da se po Mariji približamo Jezusu. Šmarnice so zlasti tam, kjer jih obiskuje veliko otrok, tudi takih, ki ne hodijo k verouku, lepa priložnost za katehezo. Zakaj ne bi bile tudi kateheza o svetnikih? Zlasti, če so bili ti tudi Marijini častilci…

Svetniki niso super junaki, kajti tudi oni so bili ljudje kakor mi. Iz dneva v dan so imeli podobne skrbi, se znašli pred vedno novimi ovirami in bolj ali manj nepremagljivimi življenjskimi težavami, pogosto pa so doživljali tudi padce in neuspehe. Toda kljub vsemu temu – ali pa ravno zaradi tega! – so iskali Boga in mu pustili, da On deluje v njihovih življenjih. In ravno zato so postali svetniki.

»Grozdetovo leto«, ki ga ob stoletnici rojstva in osemdesetletnici mučeniške smrti, obhajamo od 1. januarja naprej, kar samo od sebe ponuja priložnost za spoznavanje blaženega Alojzija Grozdeta. Blaženi Alojzij Grozde je bil goreč kristjan in vdan Marijin častilec. V svojih pesmih je opeval lepoto in dobroto nebeške Matere, h kateri se je tako rad zatekal v svojih stiskah in težavah. Alojzij Grozde ni imel lahkega življenja. Njegovo otroštvo je bilo zaznamovano z revščino, žalostjo in osamljenostjo, a se je z njimi soočal ne le kot junak temveč tudi kot svetnik. Njegova iskrena in trdna vera ga je celo stala življenja. Umrl je mučeniške smrti in Slovenci se mu prav zato radi priporočamo v svojih preizkušnjah.

Kadar nam je težko, še bolj iščemo nekoga, ki nas razume, zlasti če je tudi sam doživel podobne življenjske preizkušnje. Prijatelje, zaupnike, vzornike … in priprošnjike torej potrebuje vsak izmed nas.

Težko zaupamo tistim, ki jih ne poznamo. Zato je (s)poznavanje svetnikov nujno. Z njimi se počasi spoprijateljimo. Nato novega prijatelja povabimo, naj nas spremlja, podpira. In tako postane naš priprošnjik. On moli z nami, mi pa z njim. Uči nas, da lahko zaupamo Božji previdnosti in da brez Boga ne moremo narediti ničesar dobrega.

Ne vem, koliko prijateljev imate na svojih socialnih omrežjih. In tudi tega ne vem, ali imate seznam svojih nebeških prijateljev, svetnikov – priprošnjikov. Če ga še nimate, si ga naredite. In ne bo vam žal, če na ta seznam k Božji Materi Mariji, h krstnemu, župnijskemu in podružničnemu zavetniku ter drugim znanim in češčenim svetnikom dodate tudi blaženega Alojzija Grozdeta.

V letošnjih šmarnicah profesorica Dragica Šteh na zanimiv način pripoveduje o najstniku Filipu, ki ga prav spoznavanje Grozdetove življenjske zgodbe privede do dragocenih spoznanj. Verjamem, da lahko oboje – šmarnično branje in Grozdetova priprošnja – do teh spoznanj pomaga priti tudi vam dragi farani, z vsakodnevnim branjem ali poslušanjem. Vabljeni na druženje s sveto mašo ali molitvijo in branjem!

Celoten farni list si preberite na spodnjih povezavah: