Avtor: Župnija Selca Objavljeno: 7. 01. 2023

Farni list št.1 - 1.8.2023

VERSKA STATISTIKA ZA LETO 2022

V SELCIH  je bilo pri krstu lansko leto 27 otrok, 12 deklic in 15 fantov, 19 jih je bilo iz urejenih zakonov, 7 iz izvenzakonskih skupnosti, en otrok iz civilnega zakona. Razen dveh so bili vsi otroci pri krstu v prvem letu starosti. Prav je, da še posebej zavzeto molimo za mlade, da bi imeli pogum sklepati zakrament svetega zakona in bi tako gradili svojo družinsko srečo na trdnem temelju – Kristusu in da bi bili odprti za življenje.

Pri prvem svetem obhajilu je bilo 24 otrok. Vseh obhajil je bilo podeljenih 32.100.  Pri sveti birmi je bilo 20 otrok. Porok je bilo pet. Ena poroka je bila od drugod. Vseh oklicev je bilo 8. Najstarejši ženin je bil star 41 let, najmlajši 28 let. Povprečna starost ženinov je tako bila 34 let. Najstarejša nevesta je bila stara 34 let, najmlajša 26 let. Povprečna starost nevest je bila 28 let.

Pogrebov je bilo 26. Od teh je bilo 16 pripravljenih na smrt z vsaj enim izmed zakramentov (spoved, maziljenje, obhajilo), 10 pokojnih na smrt ni bilo pripravljenih in so umrli neprevideni. Umrlo je 9 žensk in 17 moških. Najstarejša ženska je bila stara 99 let, najmlajša pa 26 let, povprečna starost umrlih žensk je bila 76 let. Najstarejši umrli moški je bil star 95 let, najmlajši pa 46 let, povprečna starost umrlih moških je bila 75 let. Bilo je 7 krst in 19 žar.

Gospodarstvo: V lanskem letu smo zbirali sredstva za obnovo strehe na cerkvi in zvoniku na Bukovici. Ker na razpisu na Ministrstvu za kulturo nismo bili sprejeti, se dela še niso mogla začeti. Tako bomo še naprej zbirali sredstva, saj je predračun nekaj več kot 100.000 €. Nabirke prve nedelje v mesecu bodo namenjene za obnovo zvonika. Bomo pa finančna sredstva iskali še drugje in se še enkrat prijavili na državni razpis. Na zvoniku se bo delo začelo spomladi.

STATISTIKA BUKOVŠČICA. Krščeni so bili trije otroci (dve deklici in en deček) vsi v prvem letu starosti. Dva sta bila iz  civilnega zakona in eden iz cerkvenega zakona. Pri prvem obhajilu letos ni bil noben otrok. Vseh obhajil je bilo podeljenih 4.000. Pri sveti birmi je bil en otrok v Selcih. Poroke  ni bilo nobene in tudi oklicev v lanskem letu ni bilo. Lansko leto so bili štirje pogrebi (Jože 91, Pavla 87, Luka 82 in

Štefka 74). Dva pokojna sta bila na smrt pripravljena z vsemi zakramenti (spoved, obhajilo, maziljenje). Vsi štirje pogrebi so bili žarni.

Gospodarstvo: V lanskem letu smo in bomo tudi še letos zbirali sredstva za menjavo peči za ogrevanje v župnišču, kjer se sedaj kuri na kurilno olje.

Voščilo župnika Damjana in duhovnega pomočnika p. Cristiana: Zahvaljujem se vsem, ki kakorkoli pomagate in darujete svoj čas v dobro župnijske skupnosti. Bog vam bogato poplačaj vse vaše molitve, denarne in druge darove, ki jih namenite meni osebno ali duhovnemu pomočniku, za vsa kosila ob sobotah in nedeljah in še kdaj vmes, za koline, bero in vsa praznična voščila, dobre želje in namene, s katerimi naju podpirate v duhovniškem služenju.

Vsem faranom (obeh župnij) želiva obilo zdravja, miru in veselja v srcu in družinah, uspeha pri delu, odprtost za vse dobro, nad vsem pa naj bedi Božji blagoslov.

Celoten farni list si prenesite na spodnjih povezavah: