Avtor: Jošt Rovtar Objavljeno: 26. 06. 2022

Farni list št.8 (19.6.2022)

BLAGODEJEN  POČITEK

Človek ni stroj in smisel njegovega življenja ni predvsem v delu ampak v tem, da po naporu najde svoj počitek, da zasluženo uživa njegove sadove in se za vse to zahvaljuje, ker ve, da vse prihaja od Boga. To nam razodeva že Božja beseda: »Šest dni opravljajte delo, sedmi dan pa je sobota, dan počitka s svetim shodom; ne opravljajte nobenega dela, to je počitek za Gospoda, kjerkoli prebivate« (3 Mz 23,3).

Če človeka peče vest, če nosi v srcu nemir in so njegovi odnosi ranjeni, gre lahko na počitnice tudi na konec sveta, pa ne bo našel svojega počitka. Čisto srce in miren spanec je najboljši počitek. Tako trdi Sveto pismo: »Tako govori Gospod: Ustavite se na poteh in se razglejte, vprašajte po stezah starodavnih časov, kje je pot k dobremu, in hodite po njej: in našli boste počitek svojim dušam« (Jer 6,16).

Vendar počitka ne zasluži vsak, saj ta ni nasprotje dela, ampak tudi plačilo za življenje po Božjih zapovedih. Tega plačila pa ne dobimo, če se ne držimo njegove volje.

V stiskah in težavah življenja mnogi ne najdejo trenutka počitka. Premetava jih sem ter tja, sami si ne morejo več pomagati. Bog obljublja svojim preganjanim ljubljenim otrokom, da bodo počitek našli v njegovi rešitvi: »Odpeljal jih bom izmed ljudstev, jih zbral iz dežel in pripeljal na njihovo zemljo. Pasel jih bom po Izraelovih gorah, po dolinah in po vseh naseljih v deželi. Sam bom pasel svoje ovce in sam jim bom dajal počitek, govori Gospod Bog« (Ezk 34,13.15). Vpijmo h Gospodu, da nam bo dal počitek, ki nam ga ne morejo dati nobene počitnice.

Marsikateri kristjan želi, da bi ga Bog pustil pri miru vsaj na počitnicah. Kot da je kakšen nadležen opazovalec, ki vtika svoj nos, kamor ni potrebno, in kot tiran zahteva, da mu služimo tudi na počitnicah. Končno smo se rešili vseh šefov, a Bog nam še na počitnicah ne da miru.

Če nas Gospod ljubi, nam želi najboljše počitnice, in če ga mi ljubimo, kako moremo iti kam brez njega?! Sam takole pravi: »Poznam tvoj počitek, tvoj odhod in tvoj prihod« (Iz 37,28).

Naj nas v molitvi, evharistiji in iskreni bratski ljubezni Gospod razveseljuje in nam daje počitek tudi v naših počitniških dneh in na dopustu.

Celoten farni list si lahko ogledate na spodnji povezavi!!!