Avtor: Jošt Rovtar Objavljeno: 29. 09. 2014

Škof Jamnik je v Selcih krstil sedmega otroka

Starši so neprecenljivi Božji sodelavci. Po zakonitostih, ki jih je  Stvarnik položil v človeško naravo, starša  sodelujeta z Njim, da ustvari novega človeka. Zakonca  Andrej in Urška  Lušina iz Dolenje vasi v župniji Selca sta po Božji stvariteljski moči doslej podarila življenje že sedmim otrokom. Tamari, Amadeju, Patriku, Ireneju, Larisi in Erazmu  se je 30. 6. 2014 pridružil še Samuel.

V soboto, 27. septembra 2014, pa je bil  Samuel   po zakramentu svetega krsta v župnijski cerkvi  v Selcih prerojen  v Božjega  otroka. Zakrament svetega krsta mu je podelil ljubljanski pomožni škof dr. Anton Jamnik.  Posebno priznanje družini, ki se odloči za več otrok, je v ljubljanski nadškofiji  v tem, da vsakega sedmega otroka iz družine krsti škof, če  to želijo starši. Škof  Jamnik je ob krstu  Samuela zelo poudaril naj bodo starši odprti za življenje, vse je navduševal naj se veselimo vsakega novega otroka, saj je sleherni človek velik Božji  dar in čudež. Čestital je staršema za pogum in jima zaželel veliko blagoslova za družino. Ob tem je posebno pohvalil tudi pevce za lepo in navdušeno petje ter sodelovanje pri sveti maši.

Vsak zakrament je velik Božji dar, saj nam je zakramente podaril Kristus za ceno svojega trpljenja in smrti na križu. S krstom se otroku – človeku -  izbriše, odpusti  izvirni greh.  Ko je otrok rešen izvirnega greha, Bog v dušo da posvečujočo milost. S tem je otrok duhovni popolnoma prerojen, saj mu je poleg naravnega življenja ob spočetju sedaj podarjeno še nadnaravno življenje, ki  po primernem zemeljskem življenju omogoča vstop v večno življenje. Pri krstu človek postane Božji otrok. Stopi v prijateljsko razmerje z Bogom,  lahko rečemo, da Bog otroka (človeka) «posvoji«. Pri krstu vsak prejme dar vere, ki je kot seme položena v dušo in ob verski vzgoji s pomočjo staršev, botrov in župnijske skupnosti »raste in se krepi« ter  je omogočeno, da krščeni postopoma prejema še ostale zakramente.

Krst ni praznik in dar milosti samo za domačo družino, ampak za vso župnijo, saj ji je pridružen nov član, hkrati pa tudi vesoljni Cerkvi.

N.N.