Avtor: Jošt Rovtar Objavljeno: 8. 02. 2019

VERSKA STATISTIKA ZA LETO 2018

V SELCIH je bilo pri krstu je bilo lansko leto 25 otrok, 4 deklice in 21 fantov, 19 jih je bilo iz urejenih zakonov, 6 iz izvenzakonskih skupnosti. Vsi otroci so bili pri krstu v prvem letu starosti. Pri prvem svetem obhajilu je bilo 36 otrok. Pri sveti birmi je bilo 28 otrok. Porok je bilo 10, vseh oklicev je bilo 15. Najmlajši ženin je bil star 24 let, nevesta 22 let. Najstarejši ženin je bil star 43 let, nevesta 39 let. Povprečna starost ženina je bila 31,5 let in neveste 27,8 let. Pogrebov je bilo kar 29. Od teh je bilo 18 pripravljenih na smrt z vsaj enim izmed zakramentov (spoved, maziljenje, obhajilo), kar 11 pokojnih na smrt ni bilo pripravljenih in so umrli neprevideni, ker so umrli nagle smrti ali pa za to ni bilo poskrbljeno ali pa sami niso želeli prejeti zakramentov. Umrlo je 13 žensk in 16 moških. Najstarejša ženska je bila stara 101 leto, najmlajša pa 69 let, povprečna starost umrlih žensk je bila 84 let. Najstarejši umrli moški je bil star 95 let, najmlajši pa 56 let, povprečna starost umrlih moških je bila 82 let. Bilo je 7 krst in 22 žar.

Gospodarstvo: V lanskem letu smo še odplačali nekaj dolgov za vsa dela, ki so bila opravljena pred 10. leti. Na cerkvi Sv. Križa pa so se v začetku decembra zamenjala okna. Spomladi pa bo pleskar - malar še dokončal z delom, ker je trenutno prehladno. Opravilo pa se je še nekaj manjših del. V tem letu pa bo velik zalogaj streha zvonika cerkve na Bukovici. Kot ste verjetno opazili se je pred časom nagnil križ na vrhu zvonika. Ko so ga hoteli popraviti se ga ni dalo, ker je les na vrhu popolnoma gnil in hvala Bogu, da se ni zgodila kakšna nesreča. Pomagati bo potrebno celi župniji, da se bodo letos dela opravila. Nabirke prve nedelje v mesecu bodo namenjene za obnovo zvonika. Bomo pa finančna sredstva iskali še drugje in se prijavili na državni razpis.

STATISTIKA BUKOVŠČICA: Krščeni so bili štirje otroci. Trije so bili krščeni v prvem letu življenja in en starejši (9 let). Dva sta bila iz  cerkvenega zakona in dva iz izvenzakonskih skupnosti. Pri prvem obhajilu je bilo v preteklem letu šest otrok. Svete birme lansko leto ni bilo. Poroke  ni bilo nobene, bili pa so trije oklici.  Lansko leto so bili trije pogrebi (Francka 88, Tone 89, Jože 81). Vsi trije pokojni so bili na smrt pripravljeni z vsemi zakrametni (spoved, obhajilo, maziljenje). Bile so dve krsti in ena žara.

Gospodarstvo: Gotovo vas zanima glede zvonika, ki se je popravil, kakšni so bili stroški in koliko je še potrebno zbrati za kritje stroškov. Celotni strošek del znaša 61.000 € brez DDV. Vendar cerkev plačuje davke, smo ravno tako obdavčeni, čeprav nekateri na veliko vpijejo da jih ne. DDV je znašal 13.450 €. Od teh 61.000 € je šlo za plačilo vsega dela 23.000 €. Pri delu so pomagali tudi podizvajalci, ti so naračunali za 19.000 €, ostalo (19.000) pa je znašal material. Nekaj del se bo še opravilo. To so stroški. Sedaj pa zbrana sredstva. Prijavili smo se na državni razpis in smo pri razpisu uspeli in nam je država pomagala z 37.260 €, občina Škofja Loka je pomagala z 10.000 € in Nadškofija Ljubljana z 5.000 € skupaj 52,260 €. Župnija mora tako zbrati 22,260 €. Do te vsote nam manjka še 7.000 €. Do sedaj je pomagalo pet družin oz. posameznikov z po 1.000€ ali več, ena družina z 800 €, trije s po 500 € in dva s po 200 €. Računi so vsi plačani, saj država in občina ne pomagata prej, dokler ni vse plačano. Tako sem si moral denar sposoditi. Hvaležen vam bom, da bi teh 7.000 € čim prej zbrali, da lahko vrnem. Zahvali pa bi se ob tej priložnosti vsem, ki ste kakor koli pomagali pri tem ogromnem delu. Najprej Pavletu in Mateju Podlipniku ter Jerneju Nastranu in Dragotu Benediku in še Jerneju Hudolinu pri pomaganju urejanja pisne dokumentacije za prijave na razpise.  Tem petim po imenih in priimkih. Zahvaljujem pa se seveda tudi vsem, ki ste pomagali pri postavljanju in podiranju odra, s peko peciva in drugih dobrot delavcem in vsem, ki ste prinesli pijačo in vsem drugim, ki ste še na kakršen koli drug način pomagali – predvsem molili, za srečno opravljeno delo. Blagoslov pa načrtujemo za spomladi, da se bomo lahko še potem poveselili.

Voščilo župnika Damjan in duhovnega pomočnika g. Antona Slabeta: Na koncu se zahvaljujem vsem, ki kakorkoli pomagate in darujete svoj čas v dobro župnijske skupnosti. Bog vam bogato poplačaj vse vaše molitve, denarne in druge darove, ki jih namenite meni osebno, za vsa kosila ob sobotah in nedeljah in še kdaj vmes, za koline, bero in vsa praznična voščila, dobre želje in namene, s katerimi me podpirate v mojem duhovniškem služenju.

Vsem faranom (obeh župnij) želiva z duhovnim pomočnikom Antonom Slabetom, obilo zdravja, miru in veselja v srcu in družinah, uspeha pri delu, odprtost za vse dobro, nad vsem pa naj bedi Božji blagoslov.

Celoten farni list si lahko ogledate na spodnji povezavi!