Avtor: Jošt Rovtar Objavljeno: 4. 02. 2018

Farni list št. 2 (4.2.2018)

VSTOPIMO V POSTNI ČAS POGUMNO IN ODLOČNO

Po starodavnem obredu pepeljenja spominja Cerkev svoje vernike na usodo smrti kot na poslednjo in najbolj gotovo resničnost slehernega življenja. Pepel, ki ga potresamo na glavo, je znamenje neizbežne minljivosti zemeljskega bivanja, pa ne samo to – še bolj je znamenje ranljivosti in krhkosti sedanjega življenja. Mnogokrat se ljudje počutimo tako trdno zasidrane, močne in neogrožene. Taka občutja nas navdajajo s ponosom nad samim seboj, z ošabnostjo in oholostjo. A vendar, kako malo je potrebno, pa se ves ta napuh sesuje v prah in pepel. Vsak hip se nam lahko pripeti kaka nezgoda, nas doleti kaka bolezen in ostanemo priklenjeni na invalidski voziček ali bolniško posteljo. In človek, ki je bil nekoč nekdo in nekaj, ostane kot mnogi drugi njegovi bratje trpeče bitje, odvisno v svojih najbolj osnovnih potrebah od pomoči, žrtve in dobrote bližnjih.

Post nam sporoča prav to: življenja nima nihče iz svoje lastne moči in ničesar ni, kar bi si mogli dati sami in bi se lahko s tem ponašali. Življenjske sile je v nas le toliko, kolikor in kadar nam jo naklanja Oče, ki je v nebesih. Vse, kar smo in kar imamo, je Njegov dar. Zato je edini pravilni odnos do življenja hvaležnost Stvarniku za vse. Vsak pa, kdor se napihuje in ponaša v tem, kar je, je kakor nespameten mož, ki si je hišo postavil na pesek.

Postni čas je milostno obdobje, ko moramo kristjani pogledati sami vase, se iskreno srečati s samim seboj in poiskati svojo pravo podobo in svojo pravo pot ter skušati tudi kreniti po njej.

POSTNA POSTAVA

Cerkev za postni čas določa tudi posebne oblike spokornosti:

-  STROGI POST je na pepelnično sredo in na veliki petek. Ta dva dneva se le enkrat na dan do sitega najemo in se zdržimo mesnih jedi. Strogi post veže vernike od izpolnjenega 18. leta do začetka 60. leta starosti.

- ZDRŽEK OD MESNIH JEDI je na vse petke v letu. Zunaj postnega časa smemo zdržek od mesnih jedi zamenjati s kakim drugim dobrim delom pokore ali ljubezni do bližnjega. Zdržek od mesnih jedi veže vernike od izpolnjenega 14. leta naprej.

Kadar je petek na praznik (cerkveni ali državni), ali je kakšna slovesnost v družini, post in zdržek lahko odpadeta.