Avtor: Jošt Rovtar Objavljeno: 13. 07. 2016

Filip Trpin

Filip Terpin, magister filozofije in bakalaver (diplomant) teologije, a pomemben predvsem kot pisec slovenskih tekstov, književnik in prvi slovenski knjižničar, vzgojitelj, prevajalec, župnik, dekan, generalni vikar in revizor v ljubljanski škofiji.

Rodil se je v letu 1603 ali 1604 v Selcih po domače pri Sok. Točen podatek rojstva ni poznan, ker župnija v Selcih v tistem času še ni vodila matičnih knjig. Čeprav je tridentinski koncil predpisal leta 1563, da se morajo po župnijah voditi matične knjige, se je to zgodilo v Svetem rimskem cesarstvu šele v začetku 17. stoletja po ukazu cesarja Ferdinand II. Škof Hren je to ukazal prenesel na duhovnike in v naslednjih letih so postopno župniki in vikarji pričeli z uporabo matičnih cerkvenih knjig. Najprej so začeli s krstnimi knjigami, nekaj let za tem pa še s poročnimi in mrliškimi knjigami. V župniji Selca je krstna knjiga od leta 1622 naprej, medtem ko poročna in mrliška od 1645 naprej.  Tudi o Sokovi družini ni podatkov, ker ni ohranjenih dokumentov. Lahko samo sklepamo, da je bilo pri hiši Sok manjše posestvo (kajža ali bajta) z malo obdelovalne zemlje in nekaj gozda.  Življenje na vasi v Selcih je bilo predvsem vezano na kmečko delo, delo na polju ali v gozdu. Vendar opravičeno lahko sklepamo,  da je Filip že kot otrok moral kazati poseben talent nadarjenega fanta, da so ga starši oddali v šole. V tistem času v Selcih še ni bilo šole, zato je prve nauke lahko pridobil od domačega župnika ali v dvoletni šoli v Škofji Loki, nato se predvideva, da se je srečal z jezuiti v Ljubljani, kjer je začel s svojim študijem.

Celotno besedilo si lahko preberete v priloženem dokumentu.