Avtor: Jošt Rovtar Objavljeno: 27. 02. 2016

POSTNI VEČER OB SVETEM PISMU

V soboto, 20.2.2016 po večerni sv. maši, smo se zbrali v župnijski dvorani v Selcih z namenom, da bi nam s pomočjo predavanja in fotografij iz romanja po Sveti deželi,  Sveto pismo, ta »knjiga vseh knjig« postala še bolj domača.

V predavanju in pogovoru o Svetem pismu je gospod Anton Slabe iz svojih bogatih izkušenj predstavil Sveto pismo in podal tudi nekaj praktičnih napotkov za branje te knjige.

 


»Govori, Gospod, Tvoj hlapec posluša.« (1 Sam 3,1-11)

Sveto pismo ne vsebuje le Božje besede, temveč je Božja beseda, ne vsebuje le Božje modrosti, temveč je Božja modrost, ni samo knjiga o Bogu, temveč je od Boga, zato se po pravici imenuje Sveto pismo. Bog je navdihoval ljudi, ki so pisali knjige Svetega pisma, zato je »od Boga navdihnjeno«.

Po predstavitvi zgodovinskega okvira dogodkov in nastajanja Svetega pisma, smo se ustavili pri pogosto zastavljenem vprašanju kako priti do pravega razumevanja Svetega pisma. Najprej je seveda pomemben namen s katerim pristopimo k branju. Potem se moramo vživeti v razpoloženje, ki je prevevalo dogodke in osebnosti sporočil. Kljub temu, da je bilo Sveto pismo ukoreninjeno drugje in v drugih časih, lahko prinese luč v človekovo življenje in nas nagovarja tudi danes. Sveto pismo je živo, ker Duh, ki je navdihoval njegove pisce, deluje tudi v današnjem svetu. Sveto pismo lahko tudi za nas postane vir nezlomljive moči in vere. Tudi nas more nagovoriti.

Resnica Svetega pisma je prikazana tako, da jo lahko najde, kdor jo išče in je ne najde, kdor je ne želi najti!

  1. Sveto pismo je Božja knjiga. Pomemno je, da v sebi prebudimo občutek za sveto, saj je je v Svetem pismu Bog, v podobi knjige po svoji besedi.
  2. Čeprav ga beremo, ga v resnici poslušamo. Prepustimo se njegovi vsebini in jo sprejmimo za svoje življenjsko vodilo, saj nam po njem govori sam Bog.
  3. V svetopisemskih dogodkih moramo iskati versko sporočilo in ne dramatičnost prebranih dogodkov.

Kako potem brati Sveto pismo?

»Začeti je treba, v tem je vsa skrivnost!« je svetoval Janez Evangelist Krek.

Sveto pismo prebiraj postopoma, po odlomkih. »Žejni se veseli, da pije in ni žalosten, ker ne more izpiti vsega studenca.« Ne glej na to, koliko boš prebral, glej na to kako bereš. Ne ustraši se, če prebranega odlomka ali misli takoj ne razumeš, do tega še prideš. Razmišljaj ob odlomkih, ki so jasni in te nagovorijo. Odlomek prebiraj znova in znova, podčrtaj misel, ki te nagovori, zapiši jo. Prisluhni kaj ti govori Gospod, saj te osebno nagovarja. Branje Svetega pisma je molitev. Zato mu tudi osebno odgovori in se mu zahvali za to milost.

Po izčrpni in razumljivi predstavitvi Svetega pisma, smo s pomočjo projekcije fotografij poskušali v mislih še enkrat poromati po nekaterih krajih Svete dežele in jih povzati s posameznimi odlomki iz Svetega pisma, da bi nam tudi tako postali bližji, mogoče razumljivejši.

Danes obstaja več knjig in priročnikov z navodili in priporočili glede pristopa k branju Svetega pisma. Za začetek lahko poskusite s prebiranjem dnevne in nedeljske Božje besede s pomočjo knjižice Beseda med nami (založba Družina).

Druga, bolj enostavna možnost pa je, da se pridružite naši Biblični skupini, kjer nam z medsebojnim pogovorom in s pomočjo »strokovnjakov« Sveto pismo postaja še razumljivejše in bolj domače. Vabljeni ste prav vsi, ki čutite, da je Sveto pismo pogled v Boga, ki je neizmeren in neskončen. Razumevanje Svetega pisma namreč ni odvisno od izobrazbe, pač pa od odprtosti do Boga.

 

Za Biblično skupino, v februarju 2016
Mira Thaler