Avtor: Jošt Rovtar Objavljeno: 1. 06. 2015

MLADI ZA KARITAS

Spomladi je padel je predlog: spodbudimo mlade, da bi nekaj lepega naredili za ljudi v stiski, torej Mladi za Karitas. Pri verouku smo povabili veroučence, ki igrajo na kakšen instrument, da bi na prireditvi: Mladi za Karitas vsak instrumentalist zaigral eno pesem oziroma skladbo na instrument, na katerega igra.  Prijave so »deževale«  Določen je bil datum prireditve: zaključek šmarnic 31. maja 2015.  Oblikovanje prireditve  so prevzele organistke in zborovodje: Ana Pollak, Anja Prevc in Marjeta Oblak.

Predlog je bil uresničen v nedeljo, 31. maja 2015, ob 15h v župnijski cerkvi.

Zvrstil  se je naslednji program:

Topoljski šmarničarji

O Gospa moja (M. Oblak in A.Šolar)

Nagovor: Milan Grden, dhp

Ana Šolar in Žan Govekar

Madžarski ples (J. Brahms)

David Nastran

Čebelar (L. Slak)

Tonka Rovtar

Davno (T. H. Bayly)

Tara Nastran

Prišli so štirje jagri (J. Pavčič)

Vid Šturm

Poštar (L. Slak)

Ema Kokalj

Jesenska pesem (A. Kavčič Pucihar)

Katja Luznar

Ave Maria (J. S. Bach/Ch. Gounod)

zborovodkinji Anja Prevc in Ana Pollak

flavta: Neža Pollak, kitara: Rok Miže

Ti Marija, to je pesem zate (J. Štrbenk)

Matej Podlipnik, Lovro Megušar in otroški zbor

Veš, o Marija

Lepa si (nn)

Laura Potočnik

Baletne scene (Ch. A. de Beriot)

Maja Luznar

Andantino V (M. Carcassi)

Jernej Rihtaršič

Prinesi mi rože (S. Kovačič)

Ožbolt Šolar in Marjeta Oblak

Svetniki vsi

Luka Bergant

Prelepa Gorenjska (S. Avsenik)

Jan Triler

Preludij (F. Chopin)

Cerkveni otroški pevski zbor Selca

Kadar zvečer (Gen Rosso, I. Likar)

Hvala, Marija (S. in A. Lawrence)

Izak Kokalj

Kmetič praznuje (S. Avsenik)

Neža Šolar

Koncert v G-duru (J. B. Breval)

Žiga Režek

Menuet (M. Carcassi)

Blaž Štalec

Snežni valček ((L.Slak)

Zahvala:  Damjan Prošt, župnik

Harmonikarji

Je angel Gospodov

Vse slike pa si lahko ogledate na tej povezavi.

DODATEK

Nagovor Milana Grdena ob začetku dobrodelne prireditve:

Poleg tega, da  obhajamo nedeljo Svete Trojice, obhajamo danes tudi spomin, ko je Marija obiskala teto Elizabeto. To ni bil samo vljudnostni obisk, ampak dobrodelni obisk.  Marija je odšla k teti z namenom, da ji pomaga, ko je v visoki starosti pričakovala otroka. Marija je teti pomagala v kuhinji, na vrtu in pri delih v hiši.  Zlasti pa  je  s teto Elizabeto molila in se Bogu zahvaljevala, da bo dobila otroka.  Teti je zelo veliko pomenil pogovor z Marijo.

Marija je odšla v pomoč k teti Elizabeti. Mi  vsi  pa v mislih to popoldne pohitimo  k družini, ki preživlja težke preizkušnje. V  družini, na katero danes posebej mislimo,  nimajo več očeta, ker je umrl pred štirimi leti. Mati dveh otrok je zaposlena, a  prejema  minimalno plačo. Otroka nista upravičena do očetove pokojnine, saj ni imel dovolj delovne dobe. Mati se z otrokoma že štiri leta vrti v začaranem krogu. Od hudih težav, ki jih preživlja,  je zapadla še v psihične težave., zato je večkrat v bolniškem staležu. Otroka obiskujeta osnovno šolo. Eden od njiju je otrok s posebnimi potrebami. Pred leti sta z možem kupila stanovanje. Še danes mati odplačuje obroke. Ker je plača nizka, zaradi bolniške še nižja, ji večkrat zmanjka sredstev za plačilo rednih  položnic. Bremenijo pa jo dolgovi za stanovanje. Najbolj se boji, da bi zaradi dolgov izgubili stanovanje. Vaši prostovoljni prispevki, ki jih boste namenili za to družino vi, zbrani na tej prireditvi Mladi za Karitas,  bo pomoč pri plačilu dolgov za stanovanje, da bi potem družina lažje plačevala redne stroške položnic.   Ta družina bo obveščena, da ste ji pomagali verniki župnije Selca s prostovoljnimi darovi na prireditvi: Mladi za Karitas.   Obveščeni bodo, koliko darov  je bilo zbranih na naši prireditvi.  Darove ne bo dobila v roke družina, ampak Škofijska karitas, ki deluje tako, da z zbranimi sredstvi  plača bodisi  položnice, šolske potrebščine ali druge  res nujne stroške.  Na ta način  gre pomoč resnično konkretno za tiste potrebe, za katere je bil denar darovan.   Darovi bodo oddani na Škofijsko karitas, ta pa bo darove potem oddala za odplačilo dolgov za stanovanje. S tem bo preizkušena družina  laže zadihala in zaživela bolj veselo in sproščeno.

Bog naj vsakemu darovalcu bogato povrne, kar boste  darovali za  preizkušeno družino. Vaša dobrota naj ji prinese  upanje, nasmeh in veselje.

Vsem mladim velika zahvala, ki ste se velikodušno odzvali in pokazali res veliko dobre volje, da  z instrumentom, na katerega igrate,  razveselite vse, ki smo  zbrani na tej dobrodelni prireditvi, ali pa zapojete pesem nam v veselje in duhovno razpoloženje. Pokazali  ste, da imate velikodušno srce, razpoloženo za pomoč ljudem v stiski. Hvala vam, mladi. Bog naj vam povrne.

Posebna zahvala gospodični Ani Pollak, gospodični Anji

Prevc in Gospe Marjeti. Oblak, ki ste z  mladimi oblikovale  prireditev.  Bog, povrni.

ZAHVALA NA KONCU PRIREDITVE MLADI ZA KARITAS, g. Damjan Prošt, župnik

Pohvala in zahvala vsem, ki ste nam zaigrali ali zapeli.   Če bi bila med nami družina, ki ji boste vi mladi omogočili vsaj nekaj pomoči, bi bili gotovo zelo veseli vaših skladb in pesmi. Verjetno pa bi jim v oči stopile tudi solze, ko bi začutili   vašo srčno dobroto in velikodušnost.   Tudi tako, ko bodo izvedeli, kaj ste storili mladi  zanje in koliko ste jim pomagali, spoštovani udeleženci te prireditve,  bo  tej družini prineslo žarek upanja, da bodo tudi zanje prišli lepši časi.

Zahvala  vsem  sodelujočim in voditeljicam..Ani Pollak, Anj Prevc in Marjeti Oblak. Hvala gospodu Milanu za idejo ter Župnijski karitas in Kulturnemu društvu dr. Janez E. Krek.