Avtor: Jošt Rovtar Objavljeno: 23. 02. 2015

TEKMOVANJE MLADIH ORGANISTOV

V ponedeljek, 9. februarja 2015, je župnijska cerkev sv. Petra v Selcih gostila 18. regijsko tekmovanje mladih glasbenikov Gorenjske v disciplini orgle. Za izvedbo tekmovanja je poskrbela Glasbena šola Škofja Loka, nastopilo pa je pet mladih organistov v starosti do 15 let: Brina Avsec in Matic Podobnik (GŠ Kranj, mentorica Barbara Pibernik), Nika Frelih (GŠ Radovljica, mentorica Martina Okoliš) in Nejc Perme (GŠ Škofja Loka, mentor Klemen Karlin), iz ljubljanske regije pa se jim je pridružila Ana Žitko (GŠ Ljubljana Vič - Rudnik, mentor Tomaž Sevšek Šramel). Vsak izmed njih je odigral tri skladbe, eno obvezno (Mali preludij in fugo v d-molu Johanna Sebastiana Bacha) in po dve iz nabora del Maxa Regerja, Felixa Mendelssohna Bartholdyja, Césarja Francka, Edvarda Elgarja, Petra Ebna, Matije Tomca in Stanka Premrla.

Selške orgle, op. 96 Orglarske delavnice Maribor iz leta 2008, so s svojimi 26-imi registri na dveh manualih in pedalu tekmovalcem nudile pestro paleto zvočnih barv in njihovih kombinacij ter se še enkrat več izkazale za zelo primerne za pripravo tovrstnih dogodkov. Seveda pa tudi dejstvo, da je cerkev lepo ogrevana, v mrzlih zimskih mesecih ni zanemarljivo:-)

Žirija, ki so jo sestavljali orgelski pedagogi Edvard Popit, Andreja Golež in Polona Gantar, je pri ocenjevanju upoštevala suverenost nastopajočih pri obvladovanju inštrumenta, tehnično plat in muzikalnost njihovih izvedb ter stilno ustreznost interpetacij. Največ točk je dodelila Brini Avsec, sicer pa je vseh pet mladih organistov prejelo zlato priznanje, s čimer so se uvrstili na državno tekmovanje, ki bo 16. in 17. marca potekalo v Zavodu sv. Stanislava v Šentvidu.

Naj bo to hkrati vzpodbuda vsem tistim mladim, ki jih privlači mogočnost kraljice inštrumentov, da se opogumijo in se tudi sami poizkusijo v igranju na orgle. Glasbena šola Škofja Loka že zdaj vabi na sprejemni preizkus v mesecu maju vse, ki imajo za sabo vsaj štiri leta igranja klavirja in jih zanimajo tudi orgle, dobrodošli!

Klemen Karlin

Vse slike pa si lahko ogledate na tej povezavi.