Avtor: Jošt Rovtar Objavljeno: 26. 12. 2014

Pomen jaslic 2014

Sporočilo  jaslic: Jezus nas tako ljubi, da je iz nebes prišel na zemljo, da bi mi lahko prišli v nebesa.  In naš odziv na to ljubezen!?

V ozadju so ponazorjena nebesa, ki se stikajo s zemljo, ker je Božji Sin prišel  v ta naš svet. Skupina stopničasto razporejenih angelov na oblakih zre na zemljo. Za njimi so nadaljujejo nebesa  med okrasjem oltarja z nebeškimi prebivalci – svetniki. Sveti Jožef, sveti Matej, sveta brata Ciril in Metod, sveti Jakob, sveta Agata, sveta Neža… samo nakazujejo nepregledno množico nebeščanov.

Velik angel nad prižnico s trobento oznanja veselo sporočilo: na zemlji se je rodil Odrešenik. Žarki, ki se širijo od njegove roke na zemljo, kažejo na bistveni del jaslic: na votlino, v kateri je Novorojeni z Marijo in Jožefom.  Prišel je med nas, da nam omogoči odpuščanje grehov, da »zgradi« most ljubezni med človeštvom in Bogom in nam da možnost zveličanja. Božja milost se je dobesedno »izlila« na zemljo. Ob pogledu na Dete v jaslih naj bi se okrepila  naša vera, poživilo upanje in razplamtela ljubezen.

Ni ostalo dolgo ob petju angelov: Slava Bogu na višavah ..., ob obisku pastirjev, prihodu Modrih ... Le 33 let kasneje, ko je Dete zraslo v odraslega moža, se je Zanj začelo trpljenje in se končalo s smrtjo na križu.  To strahotno trpljenje  predstavlja Kalvarija na desni strani jaslic. (Posnetek Kalvarije  v Smledniku.)

In naš odziv na to utelešeno Božjo ljubezen? Mnoge prevzame ta neizmerna Dobrota. Verujemo v Očeta  Stvarnika, Jezusa Odrešenika in Svetega Duha Posvečevalca. Toda odziv ljudi je bil v Jezusovem času, v skoraj dvatisočletni zgodovini, in je tudi danes zelo različen.  Mnogi smo hvaležni za Jezusovo naklonjenost, učlovečenje in odrešenje. Številni so do Njega brezbrižni ali mu celo nasprotni.  Kdor  veruje v Boga Stvarnika in odrešenika, se tega zelo veseli in se hvaležnost kaže v spolnjevanju

spolnjevanju Božje volje. Na levi strani jaslic je selška cerkev in v njej polno ljudi, zbranih vsako nedeljo in praznik  pri sveti maši. Hvaležnost  izraža skupina ljudi, ki moli križev pot. Molitveno stanje predstavljajo pastirji, ki molijo ob hlevčku. Nekaj pastirjev  izraža Karitas, ko nosijo  k Novorojenemu na ramenih ovčke.Božje volje.

Ni malo ljudi, ki tudi ob svojem vsakdanjem delu mislijo na Boga, molijo, darujejo vsak svoje delo, veselje, žalost, težave Bogu.  Vera, molitev, prejemanje zakramentov, sodelovanje pri svetih mašah in darovanje svojega dela Bogu vodijo človeka k Bogu v nebesa.  To lepo kaže množica ljudi na višji planoti za hlevčkom. Vsi so zazrti v »nebesa« in si želijo, da ta življenjski cilj dosežejo. Vsak dan se vrstijo vsakodnevna opravila, da si v »znoju« svojega obraza  vsak na svoj način služi vsakdanji kruh. Na levi strani  ribič lovi ribe, žena pere perilo, pastirji pasejo svoje črede, dekle skrbi za hlev ..., na desni si pastir  krajša čas s glasbilom, mož in žena obirata sadje, v sadovnjaku pospravljajo sadove dreves,kosijo, pastir spi ... Krava in osliček v votlini, skupaj z  ovcami, kozami, konji, kravami, petelini, kokošmi, vevericami, mačkami, psi, medvedom, žabami, želvami,  in drugimi živalmi, razporejenimi po pokrajini,  so del božjega stvarstva, ki nam je dano v našo korist ali pa predstavlja božjo stvariteljsko moč.

Kljub Jezusovemu prihodu na zemljo, kljub Njegovemu oznanilu o naši medsebojni ljubezni se v vseh obdobjih vrstijo tudi vojne, uboji, terorizem, nasilje, sovraštvo. Posledica vojn:  množice mrtvih ljudi porušeni in požgani domovi, mnogi morajo zapustiti domove in živeti kot begunci. Ta temna oblika človeškega ravnanja je prikazana desno od votline, z živimi in mrtvimi vojaki, ter ruševino hiše..

Otroci so po letošnjem uničujočem žledolomu v adventnem času pripravljali »drva« za sveto Družino. Z vsakim obiskom delavniške maše si je vsak »prislužil« eno »poleno«. Za Sveto Družino so na ta način pripravili več kot 750 »polen«. To obliko adventne priprave nakazujejo svežnji drv ob votlini.

Jaslice niso oblikovane le za naše »oči«, ampak za naše srce, da ob njih molimo, razmišljamo in poživimo vero ter hvaležnost Kristusu za učlovečenje, nam v odrešenje in za »široko« odprta nebesa.

Vse slike pa si lahko ogledate na tej povezavi.